SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 5475700
nr 547 5700
Bägare
silver, 17/1800-tal, på tre kulfötter, höjd: 11, 5 dia 9, 5 (bucklor)
Utrop:
500 kr
Såld:
1.300 kr
måndag 20 oktober 2008
kl 17:28:46
650 kr
700 kr
800 kr
1.000 kr
1.200 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver